Sections

Weather Forecast

Close

Prep summaries

BOYS GOLF

Minnesota State Tournament

First Round

Class AAA

At Bunker Hills G.C.

Teams

1. Alexandria, 294; 2. Maple Grove, 297; 3. St. Thomas Academy, 301; 4. Elk River, 302; 5. Stillwater, 303; 6. Edina, 307; 7. Waconia, 308; 8. Northfield, 315.

Individuals

1. Tristan Nelko, Wayzata, 68; 2. (tie) William Frazier, Eastview, 70; Walker Reyes, Mankato East, 70; 4. (tie) Brady Arnett, St. Thomas, 71; Noah Boraas, Alexandria, 71; 22. Dylan Crist, Duluth East, 75.

Class AA

At Ridges at Sand Creek

Teams

1. Detroit Lakes, 305; 2. Holy Family Catholic, 308; 3. Red Wing, 317; 4. Cloquet-Esko, 319; 5. (tie) St. Cloud Cathedral, 320; Blue Earth, 320; 7. Totino-Grace, 321; 8. Worthington, 348.

Individuals

1. Nate Deziel, East Grand Forks, 69; 2. (tie) Derek Hltchner, Blake, 71; Thomas Huettl, Lake City, 71; Cecil Belisle, Red Wing, 71; 5. Max Court, Rocori, 72; 7. (tie) Austin Danelski, Hermantown, 74; 19. Cody Stanisich, Eveleth-Gilbert, 76; Sam Baker, Cloquet-Esko, 76; 40. Matthew Radovich, Cloquet-Esko, 79; Gordon Skaar, Greenway/Nashwauk-Keewatin, 79; 51. (tie) Cyrus Behinia, Duluth Denfeld, 81; 57. Steven Kragseth, Hermantown, 82; Anthony McKay, Cloquet-Esko, 82; Brayden Tyman, Cloquet-Esko, 82; 65. (tie) Keegan Poppenberg, Cloquet-Esko, 83; Trevor Steinert, Cloquet-Esko, 83.

Class A

At Pebble Creek G.C.

Teams

1. (tie) Sleepy Eye, 325; Mounds Park, 325; 3. North Woods, 328; 4. Ottertail Central, 336; 5. Lac qui Parle Valley, 342; 6. Fertile-Beltrami, 353; 7. Murray County Central, 365; 8. Kingsland, 383.

Individuals

1. Khrystjan Peterson, Bethlehem, 68; 2. Ben Laffen, Sleepy Eye, 71; 2. Kurt Lambert, Heritage Christian, 74; 4 (tie) Tyler Lunder, Dawson-Boyd, 75; Sam Pfingsten, Minnesota Valley Lutheran, 75; Nolan Boerboom, Minneota, 75; Brady Raph, Pine River-Backus, 75; 10. (tie) Tate Olson, North Woods, 77; 17. (tie) Sam Frazee, North Woods, 79; 34. (tie) Ian Olson, North Woods, 85; 43. (tie) Chase Kleppe, North Woods, 88; 74. (tie) Blake Scofield, North Woods, 99.

GIRLS GOLF

Minnesota State Tournament

First Round

Class AAA

At Bunker Hills G.C.

Teams

1. Roseville Area, 318; 2. Edina, 321; 3. Lakeville North, 325; 4. (tie) Woodbury and Chanhassen, 334; 6. Buffalo, 347; 7. Forest Lake, 352; 8. Stillwater Area, 356.

Individuals

1. Kathryn Van Arragon, Blaine, 70; 2. (tie) Megan Welch, Lakeville North, 72; Molly Stevens, Northfield, 72; and Camille Kuznik, Orono, 72; 5. (tie) Aayushi Sarkar, Woodbury, 74; and Madi Hicks, Chanhassen, 74; 69. (tie) Carissa Kunst, Duluth East, 93.

Class AA

At Ridges at Sand Creek

Teams

1. Detroit Lakes, 321; 2. Marshall, 327; 3. Red Wing, 329; 4. International Falls, 336; 5. Visitation, 349; 6. Breck, 356; 7. Jordan, 362; 8. Osakis, 393.

Individuals

1. Sophia Yoemans, Red Wing, 63; 2. Leah Herzog, Red Wing, 66; 3. Anna Cihak, Detroit Lakes, 72; 4. Shelby Busker, Detroit Lakes, 74; 5. Ava Wallerich, Lake City, 75; 12. Mollie Albrecht, Eveleth-Gilbert, 81; 18. (tie) Morgan Rasmussen, Intenational Falls, 83; Maggie Roeder, International Falls, 83; 25. (tie) Olivia Wright, International Falls, 84; 29. (tie) Megan Chaffey, Hermantown, 85; Francesca Otterson, Hermantown, 85; 34. (tie) Kenzie Wenberg, International Falls, 86; 44. Taya Kwiatkowski, Eveleth-Gilbert, 89; 69. Nicolle Ramirez, Greenway/Nashwauk-Keewatin, 99; 83. Keirra Aasen, International Falls, 116.

Class A

At Pebble Creek

Teams

1. BOLD, 347; 2. Lac qui Parle Valley, 354; 3. Fillmore Central, 358; 4. Park Christian, 366; 5. Springfield, 383; 6. Murray County Central, 389; 7. Badger/Greenbush-Middle River, 406; 8. Braham, 436.

Individuals

1. (tie) Emily Doeden, Park Christian, 76; Rachel Halvorson, Lac qui Parle Valley, 76; 3. (tie) Grace Miller, 78; Abby Hamman, Murray County Central, 78; 5. (tie) Sophie Gray, Legacy Christian, 79; Justine Day, Walker-Hackensack-Akeley/Laporte, 79; 32. (tie) Kylie Parson, North Woods, 96; 41. (tie) Nicole Olson, North Woods, 99.

Advertisement
randomness