Sections

Weather Forecast

Close

Prep playoff schedule

BOYS SOCCER

MINNESOTA

SECTION 7AA

Tuesday's Results

Quarterfinals

Duluth East 13, Cambridge-Isanti 0

Forest Lake 4, Anoka 1

St. Francis 2, Andover 1

Blaine 5, Coon Rapids 0

Today's Semifinals

Forest Lake (7-8-1) at Duluth East (15-0-2), 5 p.m.

St. Francis (10-6-1) at Blaine (10-6-1), 4:30 p.m.

SECTION 7A

Wednesday's Result

Play-in Game

North Lakes Academy (4-9) at Princeton (1-14)

Today's First Round

Princeton/North Lakes Academy winner at No. 1 Duluth Denfeld (11-3-1), 7:30 p.m. (PSS)

No. 9 Spectrum (8-6-1) at No. 8 Legacy Christian Academy (5-6-2), 4 p.m.

No. 12 Zimmerman (5-9) vs. No. 5 Hermantown (6-7-1), noon (Proctor)

No. 13 Mesabi East Area (3-6-1) at No. 4 North Branch (8-7-1), 7 p.m.

No. 14 Hibbing (4-12) at No. 3 Duluth Marshall (10-4-2), 2 p.m.

No. 6 Cloquet-Esko-Carlton (7-8-1) at No. 11 Proctor (7-9), 4:30 p.m.

No. 10 PACT (7-8) at No. 7 Chisago Lakes (6-8-1), 4:30 p.m.

No. 15 Two Harbors (1-13) at No. 2 Grand Rapids (10-4-1), 7 p.m.

Saturday's Quarterfinals

First-round winners

GIRLS SOCCER

MINNESOTA

SECTION 7AA

Tuesday's Results

Quarterfinals

Duluth East 3, St. Francis 1

Blaine 7, Forest Lake 0

Anoka 9, Cambridge-Isanti 1

Today's Semifinals

Duluth East (8-8-1) at Andover (12-1-3), 7:30 p.m.

Blaine (13-3-1) at Anoka (11-5-1), 7 p.m.

SECTION 7A

Wednesday's Result

Play-in Game

Mesabi East Area (0-10-1) at Legacy Christian Academy (1-14)

Today's First Round

No. 1 Cloquet-Carlton (15-1) vs. Legacy Christian Academy/Mesabi East Area winner (Proctor), 7 p.m.

No. 9 Grand Rapids (3-9-3) at No. 8 Duluth Denfeld (5-7-3), 5:30 p.m. (PSS)

No. 12 Hibbing (4-10-1) at No. 5 Two Harbors (10-3-2), 7 p.m. (Esko)

No. 13 Princeton (0-14-2) at No. 4 Duluth Marshall (10-5-1), 4 p.m.

No. 14 Spectrum (2-13) vs. No. 3 Hermantown (8-5-2), 2 p.m. (Proctor)

No. 11 North Lakes Academy (5-7-2) at No. 6 Zimmerman (9-6), 7 p.m.

No. 10 North Branch (3-12-1) at No. 7 Esko (8-7-1), 6 p.m.

No. 15 Proctor (1-13-1) at No. 2 Chisago Lakes (12-4), 7 p.m.

Saturday's Quarterfinals

First-round winners

GIRLS TENNIS

MINNESOTA

SECTION 7AA

North Subsection

Today's Semifinals

Grand Rapids at Elk River (Daytona), 11:30 a.m.

Princeton at Duluth East (Longview), 3:30 p.m.

SECTION 7A

North Subsection

Individuals

Today's Matches

At Virginia

Singles and doubles first and second rounds, TBA

Advertisement
randomness