Sections

Weather Forecast

Close

Prep awards

BOYS CROSS COUNTRY

All-Iron Range Conference

Geno Uhrbom, Greenway/Nashwauk-Keewatin; Cameron Stocke, Virginia; Spencer Engel, GNK; Tyler Norgord, Grand Rapids; Jake Erickson, International Falls; Taran Howard, Deer River/Northland; Sam Stertz, Grand Rapids; Daniel Olson, GNK; David Platt, Hibbing; Garrett Beckrich, Grand Rapids; Michael Butterfield, GNK; Andrew Larsen, Eveleth-Gilbert; Hunter Wilson, International Falls; Zach Rusich, Hibbing; Parker Sivonen, International Falls.

GIRLS CROSS COUNTRY

All-Iron Range Conference

Ava Hill, Mesabi East; Natalie Fultz, Eveleth-Gilbert; Ryan Ford, International Falls; Lydia Skelton, Mesabi East; Bella Thomas, Mesabi East; Alexis Lane, Grand Rapids; Kaari Harsila, Virginia; Alyssa Crettol, Virginia; Alex Wercinski, Virginia; Avery Sivonen, International Falls; Carlee Plackner, Greenway/Nashwauk-Keewatin; Reese Aune, Hibbing; McKenzie Maki, Hibbing; Aune Boben, Hibbing; Kaitlin Olson, GNK.

GIRLS SWIMMING

All-Iron Range Conference

Eveleth-Gilbert — Mollie Albrecht, jr. (200 freestyle); Amara Carey, soph. (200 individual medley); Carly George, jr. (100 butterfly); Elli Jankila, soph. (50 and 100 freestyle); Grand Rapids — Addie Albrecht, fr. (diving); Jordyn Cotter, soph. (medley relay, 100 backstroke); Rose Hansen, jr. (200 freestyle relay); Emma Hernesman, soph. (medley relay, 100 breaststroke); Rowan Kruger-Barth, fr. (200 freestyle relay); Samara Schlauderaff, sr. (100 butterfly); Sophia Verke, eighth (100 freestyle); Annika Viren, sr. (200 freestyle relay); Elsa Viren, soph. (50 and 500 freestyle); Hibbing — Natalie Skorich, jr. (400 freestyle relay); Geli Stenson, eighth (400 freestyle relay); Maria Wangensteen, sr. (400 freestyle relay); International Falls — Amelia Stewart, sr. (200 freestyle relay); Mesabi East — Grace Brunfelt, jr. (200 and 500 freestyle); Kailey Fossell, soph. (diving); Adrianna Lehmkuhl, soph. (400 freestyle relay); Kylie Meyer, fr. (100 breaststroke); Hannah Nygaard, jr., 100 backstroke; Lydia Skelton, soph. (200 individual medley); Megan Willams, sr. (100 backstroke); Virginia — Lauren Devich, soph. (100 breaststroke); Chloe Smith, jr. (medley relay, 100 freestyle).

VOLLEYBALL

All-Iron Range Conference

Virginia — Kristin Prasnicki, sr., libero; Lexiss Trygg, soph., middle hitter; Sarah Voss, sr., setter; Greenway — Mikhara Anderson, jr., outside hitter; Claire Vekich, soph., middle hitter; Erin Gustason, sr., setter; Deer River — Hope Schjenken, sr., middle hitter; Natalie Bakkedahl, sr., middle hitter; Mesabi East — Emily Undeland, sr., setter; Mia Mattfield, jr., middle hitter; Chisholm — Abby Thompson, soph., middle hitter; Hibbing — Juliea Greenwood, sr., middle hitter; International Falls — Mariah Leahy, sr., outside hitter; Eveleth-Gilbert — McCayla Winkler, jr., setter.

randomness