Sections

Weather Forecast

Close

Prep summaries

BOYS BASKETBALL

Bigfork 24-31—55

LCA 41-33—74

Bigfork — Carter Cook 19, Ben Heinle 4, Patrick Myers 6, Jared Lovdahl 6, Liam Pralo 20. Totals 21 6-9 55.

3-point goals — Cook 3, Heinle, Lovdahl 2, Myers.

Lakeview Christian Academy — Bennett Easty 2, Spicer Johnson 20, Lance Puffer 14, Jacob Easty 17, Brandon BarBee 21. Totals 30 10-20 74.

3-point goals — Puffer 3, J. Easty.

Chetek 16-27—43

N'western 30-33—63

Chetek — Dakota Hermann 4, Carter Hanson 7, Phillip Gilbertson 4, Eliott Paetzhold 2, Broc Haas 6, Kyle Bilodeau 15, No. 34 5.

3-point goals — Gilbertson, Haas 2.

Northwestern — Brody Payton 17, Jagar Stillson 6, Jake Bill 11, Jenner Graff 4, Andrew Klobucher 9, Michael Knaack 2, Sam Risley 14, Greg Ruhman 4.

3-point goals — Stillson 2, Brill, Klobucher, Risley.

Duluth Denfeld 26-42—68

Superior 40-53—93

Duluth Denfeld — Armon Freeman 4, Montrell McMillian 5, Antonio Mack 13, Josh Reinertsen 11, Joe Cvancara 23, Wryott Gerson 8, Donny Northcutt 4. Totals 25 12-23 68.

3-point goals — McMillian, Mack, Reinertsen 3, Cvancara.

Superior — Draden Jensen 7, Johnny Rhodes 4, Mason Ackley 26, Xavier Patterson 23, Beau Severson 18, Ben Rhodes 6, Willem McClellan 2, Joey Barker 1, Elijah Owens 2, Jarrett Gronski 2. Totals 34 17-24 93.

3-point goals — Jensen, Patterson, Severson 4, B. Rhodes 2.

Floodwood 23-34—57

Chisholm 39-28—67

Floodwood — Ethan Dehn 4, Isaac Rohde 2, Gavin Clark 14, Errol Palmer 11, Blake Tahja 10, Jeffrey Palmer 16. Totals 21 9-15 57.

3-point goals — J. Palmer 3, E. Palmer 2, Clark.

Chisholm — Eli Sundquist 22, Harrison Reinke 7, Alex Pessenda 20, Justin Pioske 10, Jude Sundquist 4, Josh Skurla 4. Totals 28 8-18 67.

3-point goals — E. Sundquist 3.

Proctor 36-20—56

Hermantown 32-40—72

Proctor — Jacob Pioro 9, Connor St. Germaine 4, Dyan Hom 9, Carter Dumars 8, Carter Fuchs 9, Quincy Clark 17. Totals 20 11-18 56.

3-point goals — Pioro, Hom 2, Clark 2.

Hermantown — Alex Bjorlin 8, Connor Bich 23, Peter Soumis 25, Kevin Thomas 3, Kaden Kucza 11, Dalton Everett. Totals 23 13-19 72.

3-point goals — Bjorlin 2, Bich 5, Soumis 5, Thomas.

GIRLS BASKETBALL

Carlton 32-25—57

Wrenshall 16-17—33

Carlton — Brynne Mickle 10, Alena Wallin 3, Abby Mickle 4, Alaina Bennett 25, Isabella Anderson 4, Elizabeth Hey 2, Nicole Nilsen 2, Jordan Hyry 7. Totals 24 5-8 57.

3-point goals — B. Mickle 2, Wallin, Bennett.

Wrenshall — Alexis Perry 3, Hannah Lattu 1, Hailey Tauzell 15, Janae Sjodin 1, April Lattu 3, Taylor Bryce 6, Haley Patritto 2, Samantha Nyberg 2. Totals 12 7-16 33.

3-point goals — Tauzell, A. Lattu.

Duluth East 26-33—59

Rocori 29-28—57

Duluth East — Rylee Stevens 7, Macey DeRosier 14, Ashlynne Guenther 5, Macy Hermanson 17, Heidi Archibald 2, Shay Callaway 8, Elora Weiland 2, Ava White 2. Totals 20 13-16 59.

3-point goals — Stevens, DeRosier 3, Guenther, Hermanson.

Rocori — Laney Griffin 8, Lauren Johannes 6, Madi Goebel 12, Jessa Okeson 4, Brooke Krebs 4, Taylor Garding 11, Maggie Linz 2, Cayden Botten 9. Totals 20 6-8 57.

3-point goals — Griffith 2, Garding.

Grand Rapids 39-21—60

Cloquet 19-32—51

Grand Rapids — Hannah DeMars 23, Taryn Hamling 5, Meara Beighley 8, Emily Wochnick 7, Liberty Blaine 5, Mya Roberts 3, Merica Beighley 3, Meghan Lutz 2, Maddi McKinney 2, Brianna Scherping 2. Totals 23 10-15 60.

3-point goals — Blaine, Roberts, Hamling, DeMars.

Cloquet — Vanna Kelley 16, Kendra Kelley 12, Allie Wojtysiak 13, Phoebe Bieri 6, Abbey Collins 4. Totals 19 12-15 51.

3-point goal — V. Kelley.

Littlefork-BF 14-14—28

Mtn. Iron-Buhl 56-23—79

Littlefork-Big Falls — Alexis Promesberger 1, McKenzie Swenson 5, Emily Fairchild 8, Destiny Piekarski 14. Totals 12 2-6 28.

3-point goals — Fairchild 2.

Mountain Iron-Buhl — Laney Ryan 2, Jacie Kvas 4, Macy Savela 13, Miah Gellerstedt 5, Allie Negen 11, Sage Ganyo 3, Madisen Overbye 13, Mia Ganyo 12, Mattison Bennett 13, Hali Savela 3. Totals 33 4-10 79.

3-point goals — M. Savela, Negen, S. Ganyo, Overbye 2, M. Ganyo 2, Bennett, H. Savela.

McGregor 19-17—36

Cromwell-Wright 45-37—82

McGregor — Shinaana Secody 12, Andrea Bohn 4, Hailey Maas 11, Jordan Paquette 5, Jayden Biros 2, Maddie DeMenge 2. Totals 15 5-8 36.

3-point goal — Secody.

Cromwell-Wright — Taya Hakamaki 27, Shaily Hakamaki 27, Josie Jokinen 3, Natalee Hakamaki 8, Liz Risacher 6, Andrea Pocernich 9, Lacie Zoeller 2. Totals 33 9-14 82.

3-point goals — S. Hakamaki 3, Jokinen, Risacher 2, Pocernich.

Moose Lake-WR 37-32—69

Barnum 17-41—58

Moose Lake-Willow River — Natalie Mikrot 20, Charis Blacklock 16, Ella Rhoades 9, Monica Mikrot 6, Dallis Kukuk 5, Elliana Schaumburg 4, Meghan Granquist 4, Carmen Hoffman 2, Maci Kukuk 2, Hannah Jirovec 1. Totals 21 22-33 69.

3-point goals — N. Mikrot 3, D. Kukuk, Granquist.

Barnum — Makenzee Schleret 15, Mallory Agurkis 15, Jordyn Marine 10, Reese Miletich 8, Danna Weets 4, Britney Mike 3, Kendal Miletich 3. Totals 17 19-25 58.

3-point goals — Agurkis 4, Schleret.

North Woods 37-36—73

South Ridge 35-40—75

North Woods — Hanna Sandberg 4, Brynn Simpson 8, Regan Ratai 15, Kate Stone 6, Kennedy Wardas 5, Sasha Strong 6, Bria Chiabotti 26, Genesis Day 3. Totals 25 10-17 73.

3-point goals — Sandberg, Ratai, Wardas, Strong, Chiabotti 8, Day.

South Ridge — Jillian Sajdak 4, Courtney Sajdak 8, Lexi Bergum 4, Alana Young 3, Elle Ridge 18, Adella Olesiak 20, Celia Olesiak 18. Totals 27 13-27 75.

3-point goals — C. Sajdak, Ridge 2, A. Olesiak 2, C. Olesiak 3.

Deer River 59, Greenway 32

Mesabi East 56, Eveleth-Gilbert 34

BOYS HOCKEY

Bemidji 1-0-0—1

Duluth East 1-3-0—4

First period — 1. DE, Brendan Baker (Jonathan Jones, Frederick Paine), 1:27 (pp); 2. B, Chase Mock (Nathan Mannausau, Andrew Dondelinger), 6:01 (pp).

Second period — 3. DE, Logan Anderson (Ryder Donovan), 10:30; 4. DE, Finn Hoops (Ricky Lyle Jr., Konrad Kausch), 16:15 (pp); 4. DE, Brendan Baker (Paine, Donovan), 16:59.

Third period — No scoring.

Saves — Broc Waldhausen, B, 40; Kausch, DE, 16.

Duluth Marshall 4-8-2—14

Cambridge-Isanti 0-0-0—0

First period — 1. Carter Sullivan, 0:41; 2. Keelan Golat (Sullivan, Griff Pichetti), 6:20; 3. Sullivan (Dakota Oman), 13:39 (sh); 4. Aiden Bachand (Golat, Danny Klatt), 16:10 (pp).

Second period — 5. Xavier McNulty (Matthew Scribner, Luke Stauber), 2:17 (pp); 6. Charlie Kleinschmidt (Maddux Baggs, Golat), 4:04; 7. Stauber (McNulty), 8:37; 8. Bachand (Vance Johnson, Cole Maccoux), 9:05; 9. Bachand (Johnson), 11:30; 10. Maccoux (Scribner), 12:04; 11. Sullivan (Baggs), 12:18; 12. McNulty (Oman, Christian Hoyum), 15:18.

Third period — 13. Maccoux (Johnson), 2:25; 14. Kleinschmidt (Golat), 5:20.

Saves — Alex Busick, DM, 13; Marcus Hanson, CI, 41.

Moose Lake Area 1-0-1—2

Pine City Area 1-4-2—7

First period — 1. MLA, Jordan Fjosne, 8:09; 2. PCA, Tommy Ryan (Kyle Wiener, Tryston West), 14:47.

Second period — 3. PCA, Luke Fabini (Ryan), 7:09; 4. PCA, West (Gabe Westbrook), 9:51; 5. PCA, Joey Mikyska (George Miller), 10:49 (pp); 6. PCA, Wesbrook, 14:13 (sh).

Third period — 7. MLA, Vern Anderson (Fjosne, Avery Anderson), 7:02; 8. PCA, Dusty Bergstrom (Miller), 9:25 (pp); 9. PCA, West (Wiener, Ryan), 11:28.

Saves — Henry Dammer, MLA, 57; Logan Belau, PCA, 14.

Superior 4-5-2—11

Proctor 0-1-0—1

First period — 1. S, Taylor Burger (Trevor Dalbec, Ian Johnson), 6:05; 2. S, Gunnar Hansen (Spencer Gudowski, Grant Sorenson), 13:19; 3. S, James Bronson (Gudowski, T.J. Sitek), 13:35; 4. S, Burger (Max Curtis, Johnson), 14:43.

Second period — 5. P, Conner Pavlowich (Reece Ward), 0:15; 6. S, Dalbec, 0:58; 7. S, Cayden Laurvick (Sorenson), 2:04; 8. S, Laurvick (Derrick Mattson, Alex Hanson), 4:35; 9. S, Laurvick, 13:16; 10. S, Burger (Dalbec, Gudowski), 15:15.

Third period — 11. S, Gudowski (Sean McCoshen, Tiegan Roden), 5:06; 12. S, Roden (Sitek), 15:06.

Saves — Dayton Podvin, S, 15; Lucas Fulton, P, 34.

North Shore 6, Ely 1

GIRLS HOCKEY

Hibbing-Chisholm 1-0-0—1

Cloquet-EC 0-0-0—0

First period — 1. HC, Sydney Haben (Emma Lundell), 14:18 (sh).

Second period — No scoring.

Third period — No scoring.

Saves — Abby Edstrom, HC, 34; Elise Lund, CEC, 14.

Superior 1-2-0—3

North Shore 0-2-3—5

First period — 1. S, Paige Lach (Arika Trentor), 9:03.

Second period — 2. NS, Jessie Ketola, 3:53; 3. S, Brooklyn Burger (Jillian Reuille), 9:02; 4. S, Lucy Drougas, 9:40; 5. NS, Rheo Johnson (Ketola, Gracie Komarek), 16:47.

Third period — 6. NS, Megan Maxey (Ketola, Johnson), 8:31 (pp); 7. NS, Ketola (Hope Ernest), 11:23; 8. NS, Emily Seipke, 16:40 (en).

Saves — Katrina Casper, S, 10; Lilka Mojkowski, NS, 20.

BOYS SWIMMING

Hibbing Relays

1-meter diving — Riley Pernat, Hibbing, 310.90; 200-yard medley relay — Chisholm (Cade Klimek, Jack Bryan, Nick Jordan, Alex Koivisto), 1:48.28; 1000 freestyle — Hibbing (Cooper Emerson, Patrick Degnan, Chance McCormack, Chase Musich), 11:12.06; 300 backstroke — Duluth (Julien Yung, Owen Manchester, Charles Teichrow), 3:08.55; 200 freestyle — Hibbing (Andrew Hoppe, Joe Iozzo, William Stenson, Mark Borland), 1:33.13; 300 breaststroke — Duluth (J. Yung, Aiden Yung, Joe Rudd), 3:25.67; 400 freestyle — Duluth (Grant Wodny, Jack Knettel, Luke Sailstad, J. Yung), 3:32.29; 200 butterfly — Hibbing (Stenson, Iozzo, Musich), 1:54.28; 300 freestyle — Duluth (Teichrow, Knettel, Sailstad, Reid Jarvela), 2:40.23; 500 medley — Duluth (J. Yung, Rudd, Beau Giddings, Teichrow), 5:22.82.

WRESTLING

Barron 56, Superior 18

106 pounds — Wyatt Johnson, S, pinned Devon Osborn, 0:26; 113 — Tucker Johnson, S, pinned Julia Cox, 5:02; 120 — Joe Mashak, B, pinned Tucker Johnson, 0:05; 126 — Mason Ecklor, B, maj. dec. Henry Huber, 10-1; 132 — Alex Martinez, B, pinned Devin Lowney, 0:56; 138 — Bryce Keilholtz, B, dec. Landon Lathrop,13-11; 145 — Dayln Fowler, B, pinned Jackson Karren, 4:55; 152 — Tristan Massie, B, maj. dec. Caden Stone, 13-0; 160 — Chase Peltier, B, pinned Nathan Anderson, 2:20; 170 — William Waldofski, B, pinned Brady Herbst, 2:30; 182 — Tony Candler, B, pinned Tyler Moen, 0:46; 195 — Dakota Tucker, B, dec. Lars Root, 10-9; 220 — Nathan Young, S, pinned Jordan Haag, 0:42; 285 — William Weise, B, pinned Luke Persons, 2:02.

randomness