Sections

Weather Forecast

Close

Prep summaries

BOYS BASKETBALL

Cloquet 18-46—64

Hermantown 45-36—81

Cloquet — Adam Schneider 18, Marcus Pokornowski 16, Nick Flynn 17, Alex Leuzzo 11, Logan Gallup 2. Totals 23 16-25 64.

3-point goals — Pokornowski, Flynn.

Hermantown — Sam Mesedahl 7, Alex Bjorlin 8, Connor Bich 24, Peter Soumis 21, Rico Rodriguez 3, Tate Hansen 7, Kaden Kucza 9, Dalton Everett 2. Totals 32 7-13 81.

3-point goals — Bjorlin 2, Bich 4, Soumis, Rodriguez, Hansen, Kucza.

Grand Rapids 32-29—61

Bemidji 23-52—75

Grand Rapids — John Sutherland 28, Stacy Washington 19, Easton Fothergill 5, Dawson Persons 5, David Ellier 3, Levi Winkels 1.

Bemidji — Colten Jensen 20, Ryan Bieberdorf 16, Spencer Konecne 13, Quincy Wilson 9, Silas Hess 6, Ben Hess 5, Jacob Beberg 2, Isaac Burley 2, Kade Peterson 2.

Duluth East 75, Superior 71

GIRLS BASKETBALL

Barnum 20-21—41

Floodwood 20-29—49

Barnum — Makenzee Schleret 6, Lacie O'Leary 6, Reese Miletich 2, Jordyn Marine 11, Mallory Agurkis 8, Allison Marine 8. Totals 14 8-16 41.

3-point goals — Schleret 2, O'Leary 2, Agurkis.

Floodwood — Imijyn Thompson 5, Ryann Koivisto 5, Alexis Stokke 13, Kennedi Johnson 14, Anna Hall 2, Tamera Lundstrom 10. Totals 18 8-12 49.

3-point goals — Thompson, Koivisto, Johnson 3.

Chetek 29-26—55

Northwestern 25-39—64

Chetek — Madison Haas 18, Maggie Timm 12, Ally Olson 11, Madeleine Schofield 6, Claire Knutson 5, Brooke Hanson 3. Totals 19 9-11 55.

3-point goals — Haas 4, Hanson, Knutson, Olson.

Northwestern — Kennedy Nelson 20, Kasha Hughlett 16, Brooke Ogren 8, Jayda Klobucher 7, Mackenzie Correll 6, Karsyn Jones 2, Allison Luoma 2, Brecken Oswskey 2, Tory Anderson 1. Totals 24 15-26 64.

3-point goals — Correll.

Cloquet 21-27—48

Hermantown 40-34—74

Cloquet — Katie Owens 4, Mireye Moose 6, Kendra Kelley 3, Maddie Young 3, Vanna Kelley 6, Allie Wojtysiak 21, Olivia Diver 5. Totals 19 4-8 48.

3-point goals — Moose 2, V. Kelley 2, Diver.

Hermantown — Ava Asgaard 25, Morgan Schroeder 6, Brita Birkeland 7, Maiah Christianson 4, Ashley Hill 3, Elly Schmitz 21, Megan Menzel 6, Kora Parkinson 2. Totals 30 11-17 74.

3-point goals — Asgaard 2, Schmitz.

Duluth East 21-23—44

Superior 28-25—53

Duluth East — Rylee Stevens 7, Macey DeRosier 1, Ashlynne Guenther 7, Macy Hermanson 19, Emma Horyza 1, Adalaide Archibald 1, Elora Weiland 2, Ava White 6. Totals 17 6-13 44.

3-point goals — Hermanson 3, Stevens.

Superior — Chloe Kintop 20, Niya Wilson 17, Emily Hunter 1, Kylee Miller 1, Izzy Swanson 1, Julie Haller 2, Lauren Raboin 11. Totals 17 17-30 53.

3-point goals — Kintop, Raboin.

Greenway 26-19—45

Duluth Denfeld 20-21—41

Greenway — Kennedy Hanson 9, Baylie Jo Norris 14, Tatum Kortekaas 1, Emmalee Ovatt 1, Nicholle Ramirez 4, Hailey Pederson 3, Morgan Walsh 2, Jadin Saville 11. Totals 11 20-36 45.

3-point goals — Hanson 2, Norris.

Duluth Denfeld — Stephanie Ferguson 2, Zoe Nonnemacher 4, Lexi Lowinski 2, Alysha Volkenant 6, Elizabeth Emmell 19, Tallie Boheim 8. Totals 15 8-24 41.

3-point goals — Emmell 3.

Hill City-North. 23-20—43

Nash.-Kee. 16-16—32

Hill City-Northland — Madison Greene 12, Kayleigh Horn 2, Hunter Ahonen 19, Ava Solie 1, Athena Dunham 10. Totals 15 11-29 43.

3-point goals — Greene, Ahonen, Dunham.

Nashwauk-Keewatin — Johnnie Waldvogel 6, Madi Owens 16, Kira Clusiau 2, Chloe Williams 6, Alyssa Mehle-Labrosse 2. Totals 12 3-6 32.

3-point goals — Owens 5.

Mtn. Iron-Buhl 68-34—102

North Woods 27-20—47

Mountain Iron-Buhl — Jacie Kvas 3, Macy Savela 12, Paris Pontinen 2, Brooke Niska 4, Miah Gellerstedt 2, Allie Negen 20, Sage Ganyo 2, Madisen Overbye 13, Mia Ganyo 19, Ava Butler 4, Jordan Zubich 3, Matti Bennett 18. Totals 40 15-21 102.

3-point goals — Savela, Niska, Overbye 2, M. Ganyo 2, Zubich.

North Woods — Nicole Olson 6, Brynn Simpson 4, Regan Ratai 8, Kate Stone 10, Alanna Rutchasky 3, Sasha Strong 10, Bria Chiabotti 6. Totals 19 6-17 47.

3-point goals — Rutchasky, Strong 2.

South Ridge 35-25—60

Cromwell-Wright 44-43—87

South Ridge — Jillian Sajdak 10, Courtney Sajdak 4, Lexi Bergum 6, Raina Schneider 4, Elle Ridge 9, Adella Olesiak 15, Celia Olesiak 12. Totals 24 8-11 60.

3-point goals — A. Olesiak, C. Olesiak 3.

Cromwell-Wright — Taya Hakamaki 31, Emmalee Hoover 3, Amanda Hakamaki 5, Shaily Hakamaki 20, Natalee Hakamaki 4, Liz Risacher 6, Andrea Pocernich 14, Sascha Korpela 1, Amber Collman 2, Jordan Jokinen 1. Totals 31 13-22 87.

3-point goals — T. Hakamaki 2, Hoover, A. Hakamaki, Risacher 2, Pocernich 4.

Ely 79, Northeast Range 39

Eveleth-Gilbert 55, International Falls 43

Littlefork-Big Falls 58, Deer River 48

BOYS HOCKEY

Hibbing-Chisholm 0-1-0—1

Virginia/MIB 0-2-0—2

First period — No scoring.

Second period — 1. VMIB, Ryan Scherf (Zach Kilen, Cade Moreland), 1:49; 2. VMIB, Brett Okland (Moreland), 8:10; 3. HC, Nic Cicchi (Joe Allison), 13:26 (pp).

Third period — No scoring.

Saves — Carter Smith, HC, 29; Camden Kreibich, VMIB, 16.

Moose Lake 1-1-0—2

Becker/BL 0-1-0—1

First period — 1. MLA, Tommy Kliniski (Paxton Vogel), 1:24.

Second period — 2. BBL, Tyler Schmitt (Tucker Rhodes), 1:13; 3. MLA, Vern Anderson III (Adam Olson), 2:07.

Third period — No scoring.

Tomahawk 1-0-0—1

Ashland 2-3-0—5

First period — 1. T, Haakon Hansen, 5:55; 2. A, Scott Gregor, 9:50; 3. A, Nolan Malek, 11:23 (pp).

Second period — 4. A, Melek (Jack Miller), 2:28; 5. A, Gregor (BIlly Watland), 6:52 (pp); 6. A, Gregor, 9:13 (sh).

Third period — No scoring.

Saves — Shawn Dirkx, T, 27; Zach Morris, A, 19.

Eveleth-Gilbert 4, Proctor 3

GIRLS HOCKEY

Proctor-Herm. 0-3-1—4

North Shore 0-0-0—0

First period — No scoring.

Second period — 1. Ella Anick (Michaela Phinney), 4:32; 2. Sydney Skorich (Ashley Hanson), 7:22; 3. Alyssa Watkins (Kaitlyn Fawcett), 16:03.

Third period — 4. Watkins (Anick), 6:22.

Saves — Samantha Lewis, PH, 8; Maureen Dwyer, NS, 29.

Duluth Marshall 5, Cloquet-Esko-Carlton 4

Eveleth-Gilbert 3, Superior 3, OT

BOYS SWIMMING

Hibbing 106, Grand Rapids 80

200 medley relay — Hibbing (Chance McCormack, Mark Borland, William Stenson, Joe Iozzo), 1:46.43; 200 freestyle — Ben Bartholomew, GR, 1:59.87; 200 individual medley — Stenson, H, 2:11.37; 50 freestyle — Borland, H, 23.47; 1-meter diving — Riley Pernat, H, 239.5; 100 butterfly — Iozzo, H, 56.49; 100 freestyle — Andrew Hoppe, H, 53.24; 500 freestyle — Cooper Emerson, 5:46.11; 200 freestyle relay — Hibbing (Hoppe, Iozzo, Borland, Stenson), 1:33.85; 100 backstroke — Austin Morrissey, GR, 1:00.32; 100 breaststroke — Borland, H, 1:08.81; 400 freestyle relay — Grand Rapids (Devin Klimek, Andy Fox, Bartholomew, Morrissey), 3:35.93.

Mesabi East 95, Chisholm 80

200 medley relay — Mesabi East (Logan Schroeder, Jacob Boese, Jacob Shimmin, Austin Schultz), 1:51.6; 200 freestyle — Trevor Cole, ME, 2:02.41; 200 individual medley — Boese, ME, 2:17.86; 50 freestyle — Nickolas Jordan, C, 24.00; 1-meter diving — Cody Oman, C, 207.2; 100 butterfly — Jordan, C, 1:01.56; 100 freestyle — Alex Koivisto, C, 53.34; 500 freestyle — Sebastian Sebunia, ME, 5:42.29; 200 freestyle relay — Chisholm (Koivisto, Kilen Klimek, Cade Klimek, Bay Yukich), 1:40.35; 100 backstroke — Isak Schroeder, ME, 1:02.67; 100 breaststroke — Boese, ME, 1:06.14; 400 freestyle relay — Chisholm (Koivisto, Zack Quirk, Jack Bryan, Jordan), 3:39.06.